Verejné obstarávanie a trestná zodpovednosť právnických osôb.

3. 7. 2016

Od 01.07.2016 nadobudol účinnosť nový zákon č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb a o zmene a doplnení niektorých zákonov, na základe ktorého bude možné za spáchanie trestného činu postihovať nielen fyzické osoby, ale, ako to napovedá už názov predpisu, aj právnické osoby – teda firmy (obchodné spoločnosti, družstvá, občianske združenia a pod.)

V tomto článku sa pokúsime v krátkosti zhrnúť, aké následky bude mať vyššie uvedený zákon pre oblasť verejného obstarávania a oblasť štátnych príspevkov a finančných príspevkov z fondov EÚ.

Ako vlastne môže právnická osoba spáchať trestný čin

V slovenskom právnom poriadku sa v súvislosti s trestnými činmi skúma (okrem iných aspektov) psychický vzťah páchateľa ku skutočnostiam charakterizujúcim trestný čin. Je však zrejmé, že v prípade právnických osôb nemožno hovoriť o vôli v rovnakom zmysle ako o nej hovoríme v prípade fyzickej osoby. Právnická osoba je v skutočnosti len určitým nástrojom fyzickej osoby/osôb, ktoré prostredníctvom nej vykonávajú určitú činnosť. Preto bolo potrebné trestnosť právnických osôb založiť na iných znakoch ako je jej vôľa.

Za konanie právnickej osoby sa podľa zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb považuje konanie fyzickej osoby/osôb, ktoré konali v jej mene. Uvedené však neznamená, že za toto konanie nebude možné postihovať súčasne aj fyzickú osobu, ktorá sa nedovoleného konania dopustila. Naopak, v takom prípade bude možné uložiť trest súčasne fyzickej aj právnickej osobe.

Zároveň však platí, že trestná zodpovednosť právnickej osoby nie je podmienená vyvodením trestnej zodpovednosti voči fyzickej osobe a nie je podmienená ani zistením, ktorá konkrétna fyzická osoba sa dopustila nedovoleného konania.

Ako sa prípadné trestné konanie môže dotknúť právnickej osoby

Počas trestného konania nie je bez súhlasu súdu možné vykonávať úkony smerujúce k zlúčeniu, splynutiu, rozdeleniu, zrušeniu a zániku právnickej osoby. Rovnako nie je možné vykonávať úkony smerujúce k prevodu imania na spoločníka, zmene právnej formy a premiestneniu sídla právnickej osoby.

Aké trestné činy môže právnická osoba spáchať

Napriek skutočnostiam uvedeným vyššie, právnickú osobu nemožno postihovať za akékoľvek trestné činy, ale len za vybrané trestné činy uvedené v § 3 zákona o trestnej zodpovednosti PO. V súvislosti s oblasťou verejného obstarávania a oblasťou štátnych príspevkov a finančných príspevkov z fondov EÚ sa jedná najmä o tieto trestné činy:

  • prijímanie úplatku
  • podplácanie
  • nepriama korupcia
  • založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny
  • založenie, zosnovanie a podporovanie teroristickej skupiny...
Aké druhy trestov možno právnickej osobe udeliť V zmysle zákona možno právnickej osobe udeliť nasledovné tresty:
  1. trest zrušenia právnickej osoby
  2. trest prepadnutia majetku
  3. trest prepadnutia veci
  4. peňažný trest 1500 eur do 1 600 000 eur
  5. trest zákazu činnosti na jeden rok až desať rokov, ak právnickú osobu odsudzuje za trestný čin spáchaný v súvislosti s touto činnosťou
  6. trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie na jeden rok až desať rokov
  7. trest zákazu prijímať pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie na jeden rok až desať rokov
  8. trest zákazu účasti vo verejnom obstarávaní na jeden rok až desať rokov, ak právnickú osobu odsudzuje za trestný čin spáchaný v súvislosti s verejným obstarávaním alebo so žiadosťou o pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie alebo o iné plnenie z fondov Európskej únie, s ich poskytovaním alebo využívaním
  9. trest zverejnenia odsudzujúceho rozsudku
Preukazovanie osobného postavenia - Výpis z registra trestov pre právnické osoby

V súvislosti s účinnosťou nového zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb sa budú od 01.07.2016 vydávať aj výpisy z registra trestov pre právnické osoby, ktorý vydáva Generálna prokuratúra SR.

Od 01.07.2016 je možné podať žiadosť o výpis z registra trestov pre právnickú osobu na podateľni Registra trestov GP SR – pracovisko Kvetná 13, Bratislava.

Od 02.07.2016 je možné podať žiadosť na pracoviskách IOMO Slovenskej pošty.

Postup pri podávaní žiadosti o výpis z registra trestov pre právnickú osobu nájdete tu

Uchádzači/záujemcovia – právnické osoby preto budú od 01.07.2016 povinní v rámci preukazovania osobného postavenia predložiť aj výpis z registra trestov tejto právnickej osoby nie starší ako tri mesiace.

(Pozn.: podmienky účasti týkajúce sa osobného postavenia podľa § 32 ods. 1 písm. a) zákona č. 343/2015 Z. z. musia spĺňať aj -           osoby, ktorých zdroje sú využívané na preukázanie finančného a ekonomického postavenia a -           osoby, ktorých zdroje sú využívané na preukázanie technickej alebo odbornej spôsobilosti.) Zoznam hospodárskych subjektov

Právnická osoba, ktorá je zapísaná v zozname hospodárskych subjektov, môže doplniť (doplnenie nie je spoplatnené) výpis z registra trestov pre právnické osoby priamo do tohto zoznamu prostredníctvom formulára Oznámenie zmeny údajov dostupného tu.

Ak chcete dočítať celý článok, prípadne mať možnosť hlasovať v ankete a vidieť jej výsledky, objednajte si, prosím, platený balík.

Ak už platený balík máte, prihláste sa, prosím.

Chcete využívať všetky funkcionality VO-PORTALu?
čítať všetky článkymožnosť položiť otázkustiahnuť a tlačiť zákon s usmerneniamia oveľa viac
Zaregistrujte sa zadarmo alebo využite niektorý z platených balíkov.
Tento web je chránený pomocou systému Google reCAPTCHA.
Ochrana súkromia | Podmienky používania | Zásady používania cookies.
created by (2020)